Stolik Poetycki powstał w Cafe pod Atlasami. Niestety, ku naszemu żalowi, kawiarnia zamknęła podwoje. Stolik stał się wędrującym Stolikiem, ale nadal spotykamy się i tworzymy.
| < Listopad 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zakładki:
BIBLIOTEKI
Http://magiawedrowki.blogspot.com/
Https://www.facebook.com/MTSGautorka/
Https://www.facebook.com/Oddzia%C5%82-%C5%81%C3%B3dzki-Zwi%C4%85zku-Literat%C3%B3w-Polskich-449862865194630/
Https://www.facebook.com/Stolik-Poetycki-196322080704934/?ref=bookmarks
Https://zlplodz.wordpress.com/
Http://www.wbp.lodz.pl/pliki/bibik/bibik_160/bibik_160.pdf
Poetika- Portal Poetycki
WIERSZOGRÓD
czwartek, 23 sierpnia 2018
piątek, 29 czerwca 2018

Ryszard Wasilewski 

Poeta i satyryk. Autor dwunastu książek zawierających utwory poetyckie i satyryczne - w Rumunii wydano wybór jego wierszy i aforyzmów. Utwory Jubilata możemy odnaleźć w prasie literackiej oraz w wielu antologiach. Wiersze i aforyzmy Ryszarda Wasilewskiego przekładane były na języki: - serbski, słowacki i rumuński. Jest laureatem licznych konkursów poetyckich i satyrycznych.

Członek Związku Literatów Polskich i Gdańskiego Klubu Poetów.

Mieszka w Kolumnieniedziela, 17 czerwca 2018
niedziela, 06 maja 2018

Zapraszamy na spotkanie z lubelską poetką Ewą Pilipczuk.

Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Łódź, ul. Zachodnia 54/56

Dnia: 23.05.2018

Godzina: 17:30

  • Parę słów o poetce:
  • Ewa Pilipczuk, urodziła się w Lublinie i mieszka w nim do dziś. Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
    Autorka dwóch tomików wierszy „Impresje codzienne” (2014 r.) oraz „Po wpół do” (2017 r.), współautorka kilkunastu antologii i almanachów, w tym m. in. „Antologii Poetów Polskich 2016”, „Antologii Poetów Polskich 2017” „Antologii Satyry i humoreski” oraz „Antologii Limeryków Kosmatych Seks w pewnym mieście”, wydanych przez wydawnictwo Pisarze.pl. Jej wiersze drukowane są również w periodykach literackich, m. in. w e-Tygodniku „Pisarze.pl.”, „Nowe Myśli” i „Dominik Turobiński”. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich. Zdobyła III miejsce w Turnieju Jednego Wiersza „Mosty Słów” II Zlotu Poetów w Łodzi, zorganizowanego pod auspicjami Związku Literatów Polskich. Publikuje swoje wiersze w internetowych grupach poetyckich i na stronach literackich portali. Jest administratorką literackiej grupy facebookowej „Ogród poetów” i współautorką sześciu antologii wydanych w tej grupie. Kilka jej wierszy zostało wykorzystanych jako teksty piosenek wykonywanych przez zespół Piotra Rogali-”Rogalika”, piewcy Bieszczadów. Niektóre wiersze zostały przetłumaczone na język rosyjski przez poetę Lwa Bondarewskiego. Od 2010 r. prowadzi autorski blog „Impresje codzienne”.

    
niedziela, 15 kwietnia 2018

 

Joanna Jakubik

 Urodziła się w Warszawie, a od 10 lat mieszka z rodziną na wsi, dlatego też przyroda często pojawia się w jej tekstach. Potrzeba zapisywania myśli, tworzenia swojego wewnętrznego świata, oderwanego czasem od rzeczywistości, pojawiła się dosyć wcześnie, jednak własne teksty nadal trzymałaby w szufladzie, gdyby nie dostęp do internetu, dzięki któremu jej wiersze dotarły do czytelników i zyskały ich aprobatę. Ukończyła Kurs Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, a słowem pisanym zajmuje się także zawodowo, prowadząc firmę wydawniczą. Na swym koncie ma wydany cykl pomocy dydaktycznych dla dzieci „Bawię się i uczę”, oraz zestaw czterech książeczek z bajkami „Kot i Pies”, „Leśny Skrzat”, W ogródku”, „Wycieczka do lasu”. Wydała także tomik satyryczny “Makatka z jeleniem”, tomik wierszy lirycznych „Widok na ciszę”, a w przygotowaniu są następne książki, tym razem prozatorskie oraz scenariusze teatralne i scenariusz filmowy. Jej teksty znalazły się w kilkunastu antologiach i tomikach pokonkursowych. Niektóre pozycje można przeczytać na literackich portalach internetowych i w gazetach. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Warszawski II, gdzie pełni rolę sekretarza, członkiem Salonu Literackiego „Schillingówka”, oraz Literackiego Klubu Poszukiwaczy Słowa. Prowadziła przez sześć lat portal Fabrica Librorum, gdzie organizowała konkursy literackie. Obecnie jest zapraszana jako jurorka w konkursach ogólnopolskich. Prowadzi też spotkania z dziećmi w szkołach i przedszkolach. W 2016 roku Centrum Kultury Polskiej na Litwie przyznało jej dyplom za udział w tworzeniu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

 środa, 11 kwietnia 2018

   Spotkanie z Izą i Michałem upłynęło w bardzo ciekawej atmosferze pełnej pytań i rodzących nowe pytania odpowiedzi. Dyskusja rozwinęła się tak, że spotkanie trwało ponad dwie godziny. Jak zawsze większość pytań i zagadnień związanych ze sztuką pozostaje otwarta i poszczególni słuchacze oraz czytelnicy muszą się sami natrudzić aby sobie na nie odpowiedzieć. 

   Rozmawialiśmy o tym kiedy i w jaki sposób Iza i Michał doszli do wniosku, że chcą i będą pisać. O inspiracjach. O pasjach związanych ze sztuką i o tym czym się różni pasja od hobby. Dowiedzieliśmy się, że często różne dziedziny sztuki mogą się wzajemnie inspirować mimo, że twórca wcale tego nie zakłada a nawet czasami nie zauważa. Mogą to wychwycić czytelnicy i uczestnicy spotkań czy wystaw.

   Oto kilka zdjęć ze spotkania:

 

wtorek, 03 kwietnia 2018


"Krople z innego snu"

Teatr piosenki Alicji Tanew

13 kwietnia 2018 roku o godzinie 19 w TU ul. Piramowicza 11/13, Łódź

koncert_w_MolierzeAlicja Tanew

poetka, kompozytorka, radca prawny, autorka bajek z piosenkami. Prowadzi w Krakowie własną piwnicę „Scena ATA”, czym zaznaczyła na stałe swoje miejsce na mapie artystycznej Krakowa. Wykonuje własne teksty i kompozycje – płyty autorskie „...i tak to było” 1999r, „Moment” 2011r. Piosenki Alicji Tanew śpiewano w „Piwnicy Pod Baranami„ a także w telewizyjnych „Spotkaniach z balladą”. Stworzyła spektakle poetycko-muzyczne dla telewizji: „Całe nieba słów” 1985, „Marzenia całkiem zwyczajne” 1991. Wielokrotna finalistka Przeglądu Piosenki Autorskiej „OPPA”. Odznaczona Srebrnym Medalem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu „LABOR OMNIA VINCIT” za Krzewienie Idei Pracy Organicznej, odznaką „Honoris Gratia” od Prezydenta M. Krakowa J. Majchrowskiego, „Nagrodą Pracy Organicznej im. M. Konopnickiej” za zasługi dla kultury polskiej, Nagrodą im. Klemensa Janickiego „IANICIUS” za oryginalną twórczość literacką i artystyczną, Nagrodą Ekspresjonistyczną im. Tadeusza Micińskiego „Feniks 2017” za niezwykłą ekspresję artystyczną, „ZŁOTĄ ODZNAKĄ PROMETEUSZA” Fundacji Prometeusz Pro Publico Bono. Należy do ZLP, ZAKR, SteN-u, STAL-u, Stowarzyszenia Poetów Świata „Poetas Del Mundo” oraz Stowarzyszenia Absolwentów UJ.

Zachwyt

Zachwyt ma naturę

kwiatów i ludzidlatego codziennie

zmieniam wodę w wazoniebo usta i wiersze

są spragnionedopóki pamiętają

kształt liści i dłoni 

 

http://tanew.info.pl/

http://pisarze.pl/poezja/11430-alicja-tanew-wiersze.html

http://krakow.pl/ludzie/4912,artykul,alicja_tanew.html

 

 

poniedziałek, 02 kwietnia 2018

 

Spotkania:

11 kwietnia 2018 godzina 17Iza i Michał

Ostrzeniewscy

[mama i syn Rozmowa o poezji i sztuce]

AOIA ul. Zachodnia 54/56

 

13 kwietnia 2018 godzina 19 Alicja Tanew

[koncert śpiewającej poetki, ZLP Kraków]

TU ul. Piramowicza 11/13

 

18 kwietnia 2018 godzina 17 Joanna Jakubik

[SAP Warszawa, poetka, wydawca]

AOIA ul. Zachodnia 54/56

 

26 kwietnia 2018 godzina 18 – Promocja kwartalnika

LIRYDRAM

Poleski Ośrodek Sztuki ul. Krzemieniecka 2a

 

8 maja 2018 godzina 18 – Józef Janczewski

[ZLP Łódź, poeta, prozaik]

Poleski Ośrodek Sztuki, Krzemieniecka 2a

 

23 maja 2018 godzina 17Ewa Pilipczuk

[Lublin, poetka] ] AOIA ul. Zachodnia 54/56

 

6 czerwca 2018 godzina 17Lucjan Wesołowski

[muzyk, poeta] ]

AOIA ul. Zachodnia 54/56

 

 

Spotkanie_z_Iz_i_Michaem

Przybliżamy postacie bohaterów spotkania.
  Iza Ostrzeniewska o sobie:
"Urodziłam się w Nysie. Wiersze pisałam już w szkole podstawowej, tam też byłam redaktorką szkolnej gazetki. Kilkakrotnie zostałam laureatką konkursów poetyckich, organizowanych m.in. przez miesięcznik 'Zwierciadło' i Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej. W 2012 r. za pośrednictwem Warszawskiej Firmy Wydawniczej wydałam tomik, zatytułowany 'Moje wiersze'. Od 12 lat mieszkam i pracuję w Walii. Jestem miłośniczką niekoniecznie dobrego malarstwa i kina, oraz zagorzałą wyznawczynią muzyki z przełomu lat 70/80. Pasjonują mnie podróże, ze wskazaniem na drogę, oraz odkrywanie dla siebie nowych smaków. Bardzo też lubię zatrzymywać chwile na fotografiach."

 

pozdrawiam starość

wyłaniającą się

obwisłym znad majtek

podbrzuszem

pozdrawiam młodość

zabyłą

i świadomość

że nic nie muszę

 

Michał Ostrzeniewski
Urodzony 24 lutego 1993 roku. Zajmuje się głównie malarstwem, rzeźbą i grafiką. Ukończył Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli na kierunku reklama wizualna. Na rzecz działalności graficznej, animacyjnej i operatorskiej przerwał obecnie studia wzornictwa na Politechnice Łódzkiej. Pisze poezję, erotyki i fraszki, opowiadania. Nagrodzony w kilku konkursach. Łączy sztuki poetyckie, malarskie i filmowe. Na co dzień pracuje jako grafik. Jest pasjonatem malarstwa sztalugowego podobnie jak impostacji głosu oraz śpiewu. Jego ulubione dziedziny sportu to: kolarstwo, biegi długodystansowe oraz pływanie. Marzy o swojej artystycznej piwnicy malarsko-rzeźbiarskiej. Michał mówi o sobie: „Moim sercem rzuciłem w płótno. Jedynie mózg mam, tam gdzie trzeba – przynajmniej tak mi się wydaje.”

29572586_593862144284257_453449865114443243_n

 

 

piątek, 11 listopada 2016

24 listopada będziemy gościć artystów z Krakowa i Bełchatowa. Jednak mimo, że Małgorzata Kulisiewicz przypłynie Katamaranem z Krakowa, to Bełchatów jest jej miastem rodzinnym.Oto link do wierszy Małgorzaty: https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:8kA-4BDdo-oJ:https://poema.pl/kontener/24093-malgorzata-kulisiewicz+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b

Piotr Kulpa, drugi z bohaterów spotkania przybędzie z Bełchatowa a z nim Katarzyna Chmiel.- Razem zaśpiewają pewnie niejedną piosenkę. Cała trójka to poeci, choć nie stronią od prozy. Piotr wydał trylogię "Pan na Wisiołach". Straszną. Poczytajcie: http://www.empik.com/pan-na-wisiolach-mroczne-siedlisko-kulpa-piotr,p1093766675,ksiazka-p; http://horror.com.pl/books/recka.php?id=814; Ma na swoim koncie też książki dla dzieci: http://zaczytani.pl/ksiazka/hala_i_bas,druk

Zapraszamy do Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych ul. Zachodnia 54/56 dnia 24 listopada 2016 roku (czwartek) o godzinie 18.

wtorek, 08 marca 2016
niedziela, 06 marca 2016

Dnia 8 marca 2016 roku o godzinie 17:30 zapraszam na spotkanie z niezwykłymi, mądrymi poetkami: Hanną Prosnak i Małgorzatą Zawiszą.

Miejsce spotkania: Muzeum Kinematografii - Kawiarnia - Pl. Zwycięstwa 1

 

Biogramy

Hanna Prosnak
Mieszka w Łodzi. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Łódzkim. W 1987 roku otrzymała II nagrodę za zestaw wierszy w konkursie literackim Debiuty. W tym samym roku debiutowałą w tygodniku "Odgłosy". Jej utwory drukowały także "Fraza", "Topos". Jest redaktorką "Na Stronie". Autorka zbiorów wierszy: ""Piosenka wędrującego, "Sowa słowa", "Żagiel i trzcina", "Podsłuchując siebie". Przetłumaczyła książkę "Czwarty wymiar" P.D. Uspieńskiego. Prowadzi warsztaty literackie. Bierze czynny udział w spotkaniach literackich. Zajmuje się krytyką literacką. Jest cenionym jurorem w wielu konkursach poetyckich.

Małgorzata Zawisza
Od urodzenia mieszka w podłódzkim Andrespolu.
Związana twórczo z łódzkim Stolikiem Poetyckim, bierze udział również w spotkaniach Katamaranu Literackiego, Wikingowa, Centauro. Czynnie towarzyszy również „Fabryce Snów w Mieście Łódź”, do kilku jej tekstów została napisana muzyka i funkcjonują jako piosenki tej grupy.
Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Medycznym i podyplomowe na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Praca zawodowa z ludźmi chorymi, wymagającym opieki i poświęcenia wciąż uczy ją pokory wobec życia, skłania do głębokich refleksji.
Uwielbia podróże, poznawanie nowych miejsc, ciekawych ludzi. Najlepiej jednak czuje się na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Ceni sztukę w każdej postaci : słowa, obrazu, dźwięku. Z pasją fotografuje otaczającą ją rzeczywistość.
Pierwsze próby poetyckie czyniła już w szkole podstawowej, ale do „prawdziwego” pisania powróciła dopiero jakieś 10 lat temu. Wcześniej pochłaniały ją całkowicie sprawy zawodowe i rodzinne.

środa, 24 lutego 2016

Spotkanie prowadziła Małgorzata T. Skwarek-Gałęska

Zapraszamy na następne stolikowe spotkanie 8 marca 2016 roku na godzinę 17:30 do Muzeum Kinematografii.

piątek, 19 lutego 2016
sobota, 13 lutego 2016

piękno wyłuskane z prostoty

 miała w sobie naturalność

z odrobiną fantazji
przypominała anioła
a może była utkana z mgły

pasowała do krajobrazu

ptakom wtórowała czystym głosem
drzewa pozdrawiała uśmiechem
odchodziła w nicość
mgłę snu
zapomnienie

nie
w niepamięci tkwić nie potrafi
wróci
pośród pól lawendą zapachnie
miłość rozsieje

 

czerwony podkoszulek

 dałeś podkoszulek

chciałeś by ukryła w nim
zawstydzenie

ciało idealnie
wpasowało się w czerwień

małymi łykami pożądania
smakowałeś


za chwilę mogła być twoja

stop-klatka
cięcie
reżyser zmienił scenariusz

jutro
co będzie jutro
nowy dzień

tylko czerwony podkoszulek
z jej zapachem
przypomina
że była u ciebie

 

nie chcę chcieć za bardzo

jest taki kawałek ciebie

którego nie widzę
nigdy nie poznałam
schowany za blaskiem
jak ciemna strona księżyca

nie chcę chcieć za bardzo
bo wtedy odejdziesz

boję się przeżyć życie w strachu
ścieżka urwie się na krawędzi skały
a gwiazdy znikną 
jakby ktoś zamknął drzwi

 

dlaczego

przypiąłeś skrzydła

uwierzyłam że potrafię
latać

dziś pustką w sercu 
płacę za chwile szczęścia

i nie wiem
czy kiedykolwiek
dotykałam obłoków

 

 

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5